פרופ' אבנר רבן, ממקימי המכון ללימודי ים והחוג לציויליזציות ימיות באוניברסיטת חיפה, הלך לעולמו בטרם עת ב - 11 בפברואר 2004. אתר זה מוקדש לזכרו.


פרופ' רבן היה ממייסדי ומפתחי הארכיאולוגיה התת ימית בישראל ומראשוני הפעילים באגודה למחקר ארכיאולוגי תת-ימי בישראל בשנות השישים, בה אף כיהן שנים רבות כמזכיר הכללי.


את דרכו האקדמית החל בלימודי אומנות פלסטית בסמינר אורנים. הוא המשיך את לימודיו באוניברסיטה העברית בירושלים, שם סיים תואר ראשון בארכיאולוגיה ובגיאוגרפיה ומאוחר יותר את לימודי הדוקטורט בארכיאולוגיה.


עם הקמת המכון ללימודי ים והחוג לציוויליזציות ימיות בראשית שנות השבעים, פעל לקידום הגישה הרב תחומית בלימודי הים-במחקר ובהוראה. שנים רבות כיהן כראש החוג והמכון. אבנר היה מורה מרכזי בחוג והנחה עשרות תלמידי מ.א ודוקטורט. פעילותו המחקרית תרמה רבות להפיכת המכון ללימודי ים למוסד מוכר בקהילה הבינלאומית. כחוקר רב תחומי היה פרופ' רבן בעל מוניטין בינלאומי, בעיקר כמוביל בחקר נמלים עתיקים. הוא השתתף וניהל חפירות ימיות ויבשתיות רבות בישראל ומחוצה לה. מחקרו רב השנים בנמל קיסריה (בים ובחוף), משמש דוגמא ומופת למחקר ארכיאולוגי רב תחומי ולשיתוף פעולה עם חוקרים מארצות רבות.


פרסומיו המדעיים רבים ומגוונים ומרביתם מוקדשים לנושאים ימיים: ארכיאולוגיה ימית-שיטות עבודה וממצאים; התפתחות כלי שיט קדומים; נמלים, מעגנים ומתקנים חופיים; שינויי מפלס ים. במקביל, עסק גם בסקרים ובחפירות ארכיאולוגיים יבשתיים ואתרים חופיים, ובשנים האחרונות היה אחראי גם על חפירות ההצלה שנערכו במסגרת המכון ללימודי ים. ספריו ומאמריו משמשים חומר לימוד חשוב לסטודנטים וחוקרים בתחום. פרופ' רבן ייצג את ישראל בכנסים בינלאומיים רבים במחקר הארכיאולוגי התת ימי ושימש כעמית כבוד בארגונים ארציים ובינלאומיים שעניינם חקר הים והמחקר הארכיאולוגי. הוא אף זכה לפרסים מטעם ממשלת איטליה ואונסקו על תרומתו למחקר הארכיאולוגי הימי.